Intervju kjendiser på rød løper som akkreditert journalist på store show!

Bli med oss på Fashion Week i København, varme Portugal på reportasjetur i april og besøk de store mediehusene i Oslo. Mulighetene for å lage interessant radio for deg og omverdenen er uendelige. Din og linjens kreativitet er det beste verktøyet for hva vi skal lage av radio og TV dette året.

Høst

  • LIVEstreaming
  • Grunnleggende journalistikk
  • Redaksjonsarbeid
  • Opplæring i radiostudio
  • InDesign
  • Youtube
  • Podcast
  • Lyd- og lysdesign
  • SoMe

Vår

  • LIVEstream fra arrangement
  • Web-TV
  • LIVE radio fra studio
  • LIVE radio fra vårt mobile studio
  • Flerkameraproduksjon
  • Utenlandstur
  • Presseakkreditering
  • Besøk mediehus - NRK, VG, TV2
  • LIVE-update fra idrett
  • Fotobok/magasin/utstilling
  • Praksis i redaksjon/mediehus

Du trenger ingen forkunnskaper for å gå på denne linjen, det vil vi lære deg.

Vi skal gå så mye som mulig LIVE på radio og TV som mulig dette året. Du kan spesialisere deg innenfor temaer som for eksempel podcast, egne radiosendinger eller TV-programmer.

Produksjonene vi skal lage kan være radio, inspirert av P3 morgen eller NRJ, korte filmsnutter for TIKTOK, stuntintervjuer eller radiosendinger fra p3 GULL.

Vår radiokanal RADIO SKJEBERG, er en ungdomskanal av og for ungdom. Denne skal vi fylle med innhold. Du bestemmer.

Vi har et mobilt radiostudio, som vi tar med oss på MGP eller «Skal vi danse», og sender radio direkte hjem. Mulighetene til deltakelse på de største arrangementene ligger og venter på deg. Du blir akkreditert inn som journalist og kan boltre deg i intervjuobjekter!

PODKAST: Podkasting er i vinden som aldri før, og vi har snekret sammen et opplegg som vil utvikle deg til å bli en god podkaster. Vi har workshop med kjente podkastprodusenter. Her får du lære om ideutvikling, oppbygging og hvordan du skal pitche podkasten din.

Promotering er viktig! Det er en viktig del av dagens mediebilde. Du får muligheten til å lære om promotering av innholdsproduksjoner. Om du allerede har en egen blogg, Youtube-kanal eller Tiktok-konto kan du utvikle dine ferdigheter på området her.

TV: I løpet av skoleåret vil flere av radiosendingene bli streamet direkte på Twitch/Youtube/TikTok. Vi skal også jobbe med flerkameraproduksjoner TV-studio.

SOSIALE MEDIER: Sosiale medier er blitt en vesentlig del av vår hverdag. Nettvett og etikk inngår som en del av undervisningen.

TURERGjennom hele skoleåret skal vi på flere ekskursjoner og turer. Vi starter med en bli-kjent-tur på et fyr i den idylliske Østfoldskjærgården og vi skal ha flere Oslo-turer der vi besøker ulike mediehus, som for eksempel NRK og TV2.

Du trenger smarttelefon og SD minnekort for lagring av lydfiler, foto og video. Du trenger også egen Mac eller PC.

Du får muligheten til å intervjue artister og kjendiser på rød løper, lage innslag, sende direkte og lage de beste reportasjene. Vi garanterer deg at dette året gir vi deg en kickstart inn i mediebransjens fagområder og du får boltre deg i oppgaver som er relevante for en bransje i stor utvikling.  Du skal få leke deg i to flunkende nye radio- og TV-studio hvor vi skal sende LIVE så ofte som mulig.

Du får erfaring som produsent, programleder, klipp og regi.  Vi skal produsere masse god radio på vår egen radiokanal, Radio Skjeberg – hvor du får prøvd deg som produsent, tekniker, programleder og utegående reporter.

Podkast gir et hav av muligheter og du får lage så mye podkast du vil dette året. Du får selvfølgelig full opplæring i alt fra  studioavvikling, programkonsept til publisering.

Vi samarbeider med flere store institusjoner hvor vi fyller alle rollene i en produksjon. Sarpsborg Scene er en av dem og her får du mulighet til å avvikle en flerkamera-produksjon av konserter og lære om lyd og lys med profesjonelle aktører tilstede.

Liker du sport så har vi etablert et samarbeid med både Sarpsborg 08 og Sparta Warriors (ishockey) hvor du skal få prøve deg både som akkreditert presse-fotograf og journalist i løpet av skoleåret.

Folkehøyskole er først og fremst et skoleår hvor du skal teste ut om fagområdet du interesserer deg for er noe å satse på. På Skjeberg Folkehøyskole trenger du ingen forkunnskaper det holder med å være nysgjerrig. Gjør deg klar for et spennende år hvor du garantert ikke kommer til å angre på. Helt til slutt: Det er «godt humør-garanti» på denne linjen!

Her er noe av de viktigste temaene du får lære om:

"Det som først og fremst betydde noe, var den jeg var som medmennesket"

Karoline Knapper

I februar får du sjansen til å være i praksis på en medierelatert arbeidsplass, innen det feltet du interesserer deg mest for. Kanskje du også havner i NRKP3-redaksjonen slik som våre tidligere elever Kristian Broderstad Tysil?     eller  nyansatt  i NRK P3 (våren 2020) Ingrid Simensen. 

På våren drar vi på reportasjetur til Portugal. Her skal vi oppleve en mengde eksotiske, spennende og ikke minst fascinerende sider og rariteter Portugal har å by på. Det som er sikkert er at du kommer hjem full av inntrykk. Det aller beste er at vi opplever det sammen. En slik tur glemmer du aldri.

Vi gir deg full opplæring og den tryggheten du trenger for å trives.

Turene

Reportasjetur til vakre og spektakulære Portugal

I mars/april reiser vi sammen som gruppe til Portugal.  Dette er i hovedsak en sosial tur vi reiser for å være sammen. Samtidig skal vi produsere forskjellige reportasjer fra det vi opplever via bilder og lyd.