Torsdagen var satt av til se litt andre sider ved Zambia. Det ble nærkontakt både med Zambisk toppidrett og tradisjonelt handverk og matlaging.
Av: Ruben Moe
Vi har fint kommet oss gjennom de to første dagene, men dag tre startet med ett smell for flere. For de første tingene som ble sagt på frokosten var «Er det noen andre som har fått urolig mage?». Til dette var det samtlige som rakk opp hendene og sa ja. Mange var usikker på om dette skulle gå bra, greide vi virkelig å komme oss gjennom dagen i dag? Med litt mindre matlyst enn vanlig spiste vi, ordnet oss og dro til vårt første opplegg for dagen.

Toppidrett? Nikolai utfordret guiden vår på OYDC til push-up test. Nikolai viste hva han gjorde og vant greit!
Først gikk turen til Olympic Youth Development Center (YODC). Her fikk vi omvisning av tidligere håndballkeeper for det zambiske landslaget Richard Mulenga. På omvisningen fikk vi se alt av baner og mange av sportene det var mulig å trene på dette senteret. Mange av banene var slitte og godt brukt og det var noen av banene og ene hallen som ikke kunne bli brukt til konkurranser. Ellers så var dette sentere veldig bra og gir atletene en god plattform til å kunne bli så god som mulig i sin idrett. Vi ble også vist at de bare hadde en sykeseng for lite alvorlige skader og en fysio. Til dette sa han at de kunne ønske de hadde flere, men var veldig fornøyd med at de hadde et tilbud til atletene.


Kristoffer benytter sjansen til å intervjue den nederlandske korfball treneren Van der Linge, som reiser rundt i Afrika for å løfte fram denne (for oss) litt ukjente idretten.
Etter gruppebilde og en viktig pushup seier til Nikolai over Richard var vi på vei mot National Heros Stadium hvor det Zambiske landslaget spiller sine hjemmekamper.
Når vi ankom stadion var vi usikre på om det bare var utsiden vi skulle få muligheten til å se, men med litt god smisking (host host) kom vi oss inn og fikk en liten gjennomgang av stadion med guide. Her fikk vi sett både banen under renovasjon på nært hold, VIP-tribuna, presserom og til og med presidentens meget storslagne private suite på stadionen.

National Heros Stadium er en gigantisk stadion som kan ta 60000 tilskuere. Her spilles landskamper og store kamper i Afrikamesterskapet for klubblag.
Siste vi skulle før vi skulle ha lunsj var å dra på et marked hvor de solgte mye egenlagde kulturelle maleri, statuer og gjenstander.
Så var det tid for de litt «skumle» og lærerike markedet. Her vi har blitt fortalt at vi måtte huske å prute og at dette kom til å bli intenst. Intenst ble det, vi var flere som gikk på smeller på grunn av dårlige pruteevner og naivitet ovenfor deres gode evne til å selge og hvordan de sendte oss over til en annen rett etter vi hadde kjøpt noe.

Fantastiske detaljer i disse syklistene på markedet i Kabwata Village. Vi lot oss imponere av handverket, og da gjør det mindre om vi lot oss lure på prisen!
Gjenstandene var laget på et meget høyt nivå, jeg ble meget imponert ovenfor deres evne til å lage maleri, kjøkkenredskaper, figurer og klesplagg så bra. Uansett om jeg betalte litt for mye så er jeg fornøyd med kjøpene og å ha hjulpet så flinke artister.

Ny og heftig kamp mot Kalingalinga U17. Igjen nekter Skjeberg å tape en kamp i Zambia, og vi drar noen utspilt i land et 0-0 resultat. Her er Kristoffer og Nikolai i aksjon.
Så var det tid for lunsj og en times avslapning før turen gikk videre til banen i Kalingalinga for å trene med noen unger og spille nettball. Når vi ankommer må vi vente litt før Simon (peer leder) kommer og sier at vi skal spille 7´er mot ett U17 lag i Kalingalinga. «Hvordan skulle dette gå»? Vi som hadde noen (mage)problemer fra før og som ble rundspilt av et U14 lage tidligere. Kampen kom i gang og de dominerer fra start til mål, men til tross for dette ender det 0-0. Vi tok det som en seier!
Kvelden gikk med til et storslagent afrikansk måltid tilberedt etter alle kunstens regler. Her var det nshima (maisgrøt) som er zambiernes «potet» som de fleste fikk prøve, og mye å velge i både kjøtt, fisk, grønsaker og sauser. Som ekstra tilbehør var det leid inn en felespiller som spilte både «vestlige» og zambiske låter. Vi var sammen med mange av peer-leaderne fra Kalingalinga og de ordnet en morsom ordlek, der vi skulle gjette betydningen av ord på norsk eller nyanja. En storartet kveld for oss alle!

Mye godt på tallerken under et tradisjonelt måltid i Zambia.