Oss folkehøgskole elever har det generelt veldig godt når det gjelder vekketider, så når klokka søndag morgen ringte Kl. 05.40 var der en del trøtte fjes.
Av: Vetle
En vanlig frokost før vi heiv oss i bussen der kirken var neste destinasjon. Finstasen var på og vi var klare for en ordentlig afrikansk gudstjeneste. En kirke med plass til sikkert opp mot 6-700 mennesker var helt stappa, så da var det bare å skvise seg ned på en benk helt bakerst. Et par gode timer tett mellom David og en liten gutt på venstre kne og en liten jente på høyre var et faktum. Men sannheten er vel at man koste seg litt, det er noe med å høre et afrikansk kor og en prest der du skjønner omtrent halvparten av det han sier, det er i hvert fall en gudstjeneste jeg sent kommer til å glemme.

Religionen står veldig sentralt og nært for folket i Zambia. Den katolske kirken i Bauleni vart fylt til randen, der også noen hørte på høytalere utenfor. Stort å høre den storslagne korsangen inne i kirkelokalet.
Men det var andre planer på agendaen, nemlig en tur til en afrikansk landsby. Chipapa village var destinasjonen. En liten landsby langt ute i Lusakaprovinsen, styrt av en headman (rangen under høvding). Når vi ankom ble vi mottatt med blikk, vink og smilende fjes. Planen vår var ganske enkel, en kjapp tur opp en liten bakke på siden av landsbyen, etterfulgt av en tur rundt i landsbyen og til slutt en fotballkamp mot de lokale landsbybeboerne.


Utsikten over området rundt Chipapa er mektig, det meste av jordene en ser på bildet er dyrket, for det meste med mais. Elevene nyter utsikten intetanende om himmelen åpnet seg rett etterpå, og vi ble bedre kjent med en afrikansk regnbye.
Men det skulle ikke ta lang tid før planen ble en smule hindret. Etter en 10 minutter lang gå tur opp til bakketoppen åpnet himmelen seg totalt. Regn fra alle kanter fikk 12 Skjeberg elever og 2 lærere til å søke tilflukt under et tre. Etter et drøyt kvarter var det over, og 14 klissvåte nordmenn skulle fortsette ferden.

Stanley og de fire døtrene sine med Skjeberggjengen.
Litt lenger ned i landsbyen møter vi en rundt 70 år gammel mann med navn Stanley. Han har fått besøk av Skjebergelever siden 2010, og bor sammen med konen og barna sine i sitt 45 år gamle selvbygde hus. Han viste oss gledelig rundt i huset og på tomta hans. Han hadde solcelle panel og 2 små TV-skjermer. I tillegg til huset hans hadde han et kjøkken (eget hus) laget av jord og murstein med stråtak. Dusjen var en egen innhegning av høye pinner og strå satt i en firkant bakken med en jernbalje til å ha vann i, og doen var det tradisjonelle hullet i bakken. Men Stanley var stolt av det han hadde bygget, og ville gjerne ha et bilde av døtrene sine og han med Skjeberggjengen før vi gikk videre.
Etter en tur rundt i landsbyen endte vi tilbake ved fotballbanen vi skulle spille på, den så ut til å ha tørket litt, og det var håp om lite gjørme på banen før vi skulle spille. Dessverre var den gleden kortvarig. Himmelen åpnet seg igjen, og det bare minutter før vi skulle på banen. Da var det gjort, det ble gjørmefotball mot landsbybeboere i en afrikansk landsby. Det er vel en setning jeg aldri trodde jeg skulle verken si eller skrive, men der var vi.

Slik så banen ut da kampen ble sparket i gang i Chipapa.
Kampen var i gang og vi så ut som en gjeng hodeløse høns som nettopp hadde fått på seg skøyter for første gang. Lokalbefolkningen hadde klar hjemmebane fordel. Vår stakkars målvakt Sander fikk plass midt i en stor dam med vann, og måtte ta til takke med et par blemmer som opposisjonen tok seg nytte av.

Vår keeper Sander fikk vanskelige arbeidsforhold, noe situasjonen på bildet bærer preg av! Komboen joggesko og sleip jord er dårlig når en skal spille fotball, noe flere fikk erfaring med.
Men det satt ikke en demper på stemningen. Og når geitene og hønene fant veien ut på banen kunne man ikke gjøre noe annet enn å smile. Selv med et 3-1 tap og 2 straffebom dro vi smilende tilbake fra landsbyen, med en sann «once in a lifetime» opplevelse.

Fotball i høyt gress ble vi vant til. Og sjarmerende med høner og geiter på banen, og frodige maisåkre som omkranset banen.
Kapapi Village:
Heldigvis for oss var mandagen litt lettere, vi hadde fått en tidlig kveld på søndagen, og fikk sove til Kl. 07.30. Dagen startet med en overraskelse da speilegg var byttet ut med en liten omelett til frokost. Deretter var det videre for å få tak i de zambiske nasjonaldraktene, dessverre var det en bomtur da den ene mannen i hele bygget som kunne ta imot betaling ikke var der. Da var det ikke annet å gjøre enn å vende tilbake til hotellet, for å vente på at bussen skulle komme og hente oss.
Et problem for oss å forholde seg til er «African time», ting går sakte. Så når vår bussjåfør Gift kommer 40 minutter for sent var det bare å gasse på for å nå dagens mål, nemlig Kapapi Village i Chongwe, ca 2 timer utenfor Lusaka. En litt lik dag som den foregående, men med et litt mer intimt møte med landsbylivet, samt en hel dag uten regn.


Landsbyfolket holder det pent og ryddig rundt husene sine. Og maisen ligger til tørk på gårdsplassen. Dette siste er veldig etterlengtet etter to år med ekstrem tørke og sult i området.
Når vi ankommer landsbyen blir vi møtt av headman Heric i bussdøra, han gir oss et vennlig håndtrykk og ønsker oss velkommen til landsbyen hans. Heric ville gjerne vise frem landsbyen og tok oss med på en omvisning sammen med en lokal beboer med navn Innocent. De fortalte om livet i Kapapi, utfordringer ved tørke de to foregående årene og hvordan flommen i år hadde påvirket dem. Hvordan et headman-styre fungerte, og om den generelle dagen til en landsbybeboer.

Stråtak og hus kombinert av murstein og jord er vanlig i disse tradisjonelle landsbyene. Disse bygningene blir brukt som kjøkken, lager, bad eller andre nødvendige rom.
Etter en fin omvisning var det enda en fotballkamp som sto for tur. Der skulle vi igjen møte den lokale befolkningen. Innocent kunne fortelle at de spilte i en lokal liga, og fremstilte de som et lag som var vanskelig å slå. Det bekreftet også øye testen før kamp. Det så ut som et lag som skulle rundspille oss, sette oss i bås og deretter score igjen og igjen. Sånn ble det ikke. Ledet av hat-trick helt Iver og to målscorer David halte vi inn en 6-5 seier. Den aller siste kampen i Zambia endte med smil og jubel. Tre seiere, en uavgjort og ett tap var resultatet etter en uke i Lusaka, og det var vi godt fornøyd med, noen ville kanskje sagt det var helt ufortjent. Jo jo, men vi har hatt det gøy, og det er det viktigste.

Iver kjører Sturridge feiringen etter sitt andre av tre mål for dagen.
Kvelden avsluttes med en pizza og litt Wi-fi sug for å sjekke Obos-ligaen resultater. En litt senere kveld før den nest siste dagen i Lusaka på tirsdag, der turnering var tilbake på agendaen. Lyden av en gresshoppe hjemsøkte nattesøvnen, men gleden av to dager i landskap man bare har sett i lærebøker var det eneste man klarte å tenke på. Lyset slukkes, øynene lukkes og drømmer om en ny dag i morgen var i gang.

Her er både spillere, headman og tilskuere samlet etter kampen i Chongwe. Og vi hadde fått nok et veldig hyggelig opphold på landsbygda i Zambia.